Sattva PL
Dlatego warto poznać ajurwedę
Dlatego warto poznać ajurwedę

4 ważne powody, dla których warto poznać ajurwedę

 

Być może zastanawiasz się, po co nam dzisiaj system stworzony tysiące lat temu, przed erą nowoczesnej medycyny, dziś, gdy możliwości diagnostyczne i lecznicze rozwijają się błyskawicznie. Kiedy uczeni i badacze odnoszą sukcesy odkrywając zaawansowane preparaty na kolejne choroby? Czy dysponowali prekursorzy ajurwedy w starożytnych czasach, skąd wzięła się ta wiedza?

 

Zastanów się przez chwilę, czym jest dla Ciebie Twoje zdrowie, a może zdrowie bliskich Ci osób. Czy jest zasobem, o który się troszczysz, na przykład prowadząc aktywny tryb życia i świadomie komponując swoją "zdrową" dietę? Celowo piszę "zdrową" w cudzysłowie. Bo właśnie - zdrową czy też zgodną z najnowszym trendem i promowaną przez tzw. influencerów stylu życia?

 

A może fizycznie jesteś "okazem zdrowia", a fit-sylwetki zazdroszczą Ci wszyscy wokół? I niby wszystko okay, tylko nie wiesz zupełnie skąd dopadają Cię od czasu do czasu (albo na dłużej) stany depresyjne, poczucie beznadziei, złości na świat czy niechęci do podejmowania jakichkolwiek działań. A może przeciwnie "jesteś w formie" - rano fitness lub biegi, w pracy 10-12 godzin na pełnych obrotach, w krótkich przerwach posiłkując się trendy daniami z pudełek, którego producenci obiecują cud-efekty. Ogólnie dajesz radę, wspinasz się po szczebelkach kariery lub widzisz na horyzoncie możliwość zrzucenia z barków kredytów - więc jeszcze trochę dokręcisz sobie śrubę, "dasz radę". Gdyby jeszcze nie to, że w zasadzie oprócz tej pracy nie zostało Ci już nic, albo niewiele. Być może od czasu do czasu migrena położy Cię do łóżka, ratujesz się wtedy tabletkami, których pełno w aptekach, na stacji paliw czy w sklepie spożywczym.

 

W dobie pandemii coraz częściej jednak dostrzegamy nasze zdrowie w zupełnie innym wymiarze, skupiając się na wzmacnianiu swojej odporności wobec zagrożenia, na które na chwilę obecną nie ma leku, a szczepienia nie trafiły do powszechnego użycia.

Jeśli nie znasz jeszcze ajurwedy, albo słyszałeś to słowo, lecz nie do końca wiesz o co chodzi, zachęcam Cię do jej poznania. Wierzę, ze trafiłeś (bądź trafiłaś) na tą stronę, gdyż temat zdrowia i ogólnego dobrostanu jest dla Ciebie ważny lub jest stanem pożądanym.

  

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ukazuje zdrowie w pozytywnym ujęciu: „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu (ang. wellbeing) fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby (ang. disease) czy niepełnosprawności (ang. infirmity)”.

  

A czym jest zdrowie w świetle wiedzy ajurwedy, która pochodzi w obszaru obecnych Indii, lecz szybko rozpowszechnia się i zyskuje zwolenników na całym świecie? Co sprawia, że ten tradycyjny holistyczny system jest tak pożądany i stanowi uzupełnienie medycyny jako współczesnej dyscyliny?

 

Wiedzę o ajurwedzie czerpiemy z wed, czyli ze starożytnych pism, które powstawały w sanskrycie.

 

"Sama dosha sama agnischa sama dhatu mala kriyaaha

Prasanna atma indriya manaha swastha iti abhidheeyate"

  

Powyższe słowa, pochodzące z Susrutha Samhita, są uznawane za ajurwedyjską definicję zdrowia, co w wolnym tłumaczeniu znaczy:

 

Zdrową osobą jest ta, której trzy dosze (Vata, Pitta, Kapha), ogień trawienny (trawienie, przyswajanie i metabolizm), wszystkie tkanki ciałaoraz wydalania działają w idealnej równowadze, a towarzyszą temu przyjemnie usposobiony i zadowolony umysł, zrównoważone zmysły oraz duch.

 

 Powód pierwszy - ajurweda jako system holistyczny 

Ajurweda jest systemem holistycznym, traktującym człowieka jako całość. Dobre zdrowie warunkują harmonijnie współistniejące energie zwane doszami, zarówno w obszarze fizycznego ciała, lecz również poza nim - w obszarze zmysłów, świata psychicznego i duchowego. Zatem ajurweda może być Twoim przewodnikiem po wszystkich tych aspektach, a nie tylko antidotum na fizyczne bolączki. 

 

Powód drugi -  poznanie prakriti to pierwszy krok do zdrowienia

W ajurwedzie wartościowe jest też to, że samo poznanie własnej konstytucji otwiera oczy i skłania do refleksji o tym, kim jesteśmy, jak żyjemy i jaki styl życia zapewni nam optymalne zdrowie i dobrostan. Znając ową pierwotną konstytucję (zwaną Prakriti) - znasz optymalny stan Twojego zdrowia. Każdy człowiek ma swoją unikalną konstytucję, dlatego zalecenia odnośnie stylu życia, diety, aktywności sportowej, potencjalnych i rzeczywistych chorobach, jak również o aspektach niefizycznych, jak życie duchowe, relacjach - są indywidualne i z analizy tej konstytucji wynikają. To przeciwieństwo przepisywania tej samej cudownej pigułki od bólu głowy wszystkim, których boli głowa (i nie ważne z jakiego powodu boli).

 

Powód trzeci - uniwersalny charakter ajurwedy

Ajurweda - choć wywodzi się z obszaru Indii - jest uniwersalna, zdobywa uznanie jako system medycyny tradycyjnej na całym świecie, usankcjonowała ją również WHO. Jest coraz bardziej dostępna i z całą pewnością można ją praktykować jako podejście do życia i drogę do dobrostanu w każdym kraju.

 

Powód czwarty - sprawdzone tradycyjne procedury 

 

Ajurweda jest przede wszystkim skuteczna, a jej procedury i zalecenia są sprawdzone od tysiącleci. Nie chodzi tutaj o przeciwstawianie medycyny ajurwedzie, traktując ją jako system, który może zastąpić nowoczesne leczenie. Z całą pewnością osoba, która jest osłabiona przez chorobę, nie powinna porzucać leczenia. Oba systemy natomiast mogą działać wspierająco i uzupełniająco. Ponadto dla dobrostanu człowieka kluczowe jest zapobieganie rozstrojom zdrowia poprzez wdrożenie odpowiedniego stylu życia. 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl