Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z olejowaniem włosów, być może zastanawiasz się, który wybrać.
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego produktu - przyjrzyj się dobrze kondycji swoich włosów:
- oceń ich strukturę (czy są gładkie czy kędzierzawe, a może mają skłonność do splątywania się?)
- oceń ich barwę (czy kolor naturalny jest głęboki czy pozbawiony blasku?
- oceń czy włosy wyglądają jak za młodych lat czy pojawiają się już siwe włosy (czy proces pojawiania się siwych włosów jest odpowiedni dla wieku, czy też występuje przedwcześnie).
- czy włosy wypadają nadmiernie?
- Czy są łamliwe na długości, a może masz rozdwajające się końcówki, co spowalnia lub uniemożliwia ich zapuszczenie?
Pamiętaj o tym, że na kondycję włosów wpływa wiele czynników, takich jak odpowiednia dla Twoich potrzeb zrównoważona dieta, zdrowy styl życia (odpowiedni dla Ciebie, a także to czy stosujesz używki). Nie bez znaczenia jest też stan zdrowia - który może manifestować się również w kondycji włosów.
Jeśli obserwujesz niepokojące objawy na skórze głowy lub nadmierne wypadanie włosów, skonsultuj się z lekarzem, aby zalecił Ci właściwe badania. Możesz tez skonsultować się z trychologiem, aby poznać przyczyny stanu włosów i uzyskać poradę odnośnie odpowiedniej pielęgnacji.
Sprawdź, który olej będzie dobry na Twoje włosy
Jeśli planujesz wznieść pielęgnację włosów na wyższy poziom i włączyć olejowanie, dokonaj wyboru kierując się poniższą ściągą.
O czym jeszcze musisz pamiętać, kiedy zaczynasz przygodę z olejowaniem włosów?
1. Olej kokosowy nie służy włosom zimną porą! Zatem gdy kończy się ciepła pogoda, zamieniamy go na inny pasujący olej.
2. Olejów z neem oraz rycynowy nie nakładaj bezpośrednio na skalp. Dodaj niewielką ilość (np. 0,5 łyżeczki do oleju bazowego).
3. Olejowanie ma sens, kiedy wykonasz nim delikatny masaż skalpu. Możesz też lekko ogrzać olej przed użyciem, np. w kąpieli wodnej.
4. Masz do wyboru oleje podstawowe (np. Sezamowy, oliwa z oliwek, kokosowy), jak również olejki ajurwedyjskie które zawierają mieszankę olejów bazowych oraz ekstrakty z ajurwedyjskich ziół.
5. Uważaj na niektóre drogeryjne kosmetyki do włosów, które tylko udają naturalne olejki, a jednocześnie zawierają (silikony, parafinę, alkohol czy inne nienaturalne składniki) - mają one zupełnie inne działanie i nie należy wcierać ich w skalp.
Czytaj również:
Czytelnia SATTVY: olejowanie włosów