Skuteczne metody regulowania potliwości (i brzydkiego zapachu)
Po co się pocimy?
Ajurwedyjskie pisma podkreślają pozytywny, a nawet leczniczy aspekt pocenia się. Swedana, czyli różne rytuały napotne, stosuje się jako niezbędny element w procesie oczyszczania organizmu, ajurwedyjskiego detoksu zwanego panchakarmą. Wraz z potem usuwamy z organizmu toksyny, czyli to co organizmowi zbędne i co nie powinno odkładać się w tkankach. Pot jest przede wszystkim elementem, jaki wydalamy w procesie metabolizacji (tzw. mala). Pocenie się pomaga regulować ciepłotę ciała, organizm w ten sposób chłodzi się np. w trakcie wysiłku sportowego czy w gorące dni. Czasami nadmierna potliwość bywa związana z przyczyną natury medycznej (jak niektóre choroby, zaburzenia nerwowe czy symptomy związane z okresem menopauzy).
Najważniejsze przyczyny nadmiernej potliwości i nieprzyjemnego zapachu
Oto niektóre czynniki, jakie wpływają na nadmierną potliwość u zdrowych osób, o których warto wiedzieć.
- Prakriti (czyli po ajurwedyjsku „kod genetyczny”, indywidualna konstytucja dosz)- Warto zwrócić uwagę, że osoby o różnej konstytucji ajurwedyjskiej pocą się w różny sposób. Osoby o dominującej doszy Pitta pocą się obficie i niestety często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, ze względu na zwiększoną u nich aktywność gruczołów potowych apokrynowych (zlokalizowanych tam, gdzie występują włosy na ciele). Na ilość potu wpływa też oczywiście poziom nawodnienia, osoby o konstytucji z dominującą Pittą odczuwają zwiększone pragnienie spowodowane koniecznością większej regulacji termalnej.
- Emocje (takie jak strach, smutek, gniew) prowadzą do wyższej aktywności układu współczulnego, co powoduje większą potliwość, zwłaszcza o osób z dominującą doszą Vata i Pitta.
- Nadmierną aktywność fizyczna - aktywność fizyczna, sportowa podnosi metabolizm i zwiększa produkcję ciepła. To z kolei skutkuje zwiększoną potliwością, aby wyregulować temperaturę.
- Otyłość - ze względu na rozkład tkanki tłuszczowej u osób otyłych (nadmierne odkładanie tłuszczu w warstwie podskórnej), uwalnianie ciepła jest utrudnione. U tych osób miejscem utraty ciepła są głównie dłonie i stopy - tam występuje zwiększona potliwość.
- Brak odpowiedniej higieny - to kolei przyczyna brzydkiego zapachu. Pot staje się pożywką dla bakterii.
Jak kontrolować potliwość i ograniczać powstawanie brzydkiego zapachu
Warto pamiętać, że istnieją proste sposoby, aby zmniejszyć dokuczliwość problemu. Oto kilka wskazówek i rytuałów, jakie warto wdrożyć, jeśli dotyczy nas problem nadmiernego pocenia:
- Sport uprawiaj z głową, czyli umiarkowanie, a nie na maksa swoich możliwości. Umiarkowanie znaczy co innego u różnych osób. Ponadto u osób typu pitta nadmierne ćwiczenia fizyczne mogą łatwiej prowadzić do przegrzania, a w konsekwencji - nadmiernej potliwości (która reguluje ciepłotę ciała). Wtedy warto trenować w chłodniejsze pory dnia zamiast w południe. Ajurweda zaleca podejście, aby kontynuować ćwiczenia czy sport do czasu kiedy pojawi się pierwszy pot. U różnych osób ten moment, kiedy pojawi się pot, nastąpi w innym czasie.
- Zwróć uwagę na dietę - pikantne przyprawy, a także cebula i czosnek podnoszą agni (ciepłotę ciała), a także sprawiają, że pojawia się brzydki zapach. Postaraj zatem ograniczyć je w diecie (zwłaszcza nie jedz ich na śniadanie czy obiad, a ewentualnie wieczorem). Spróbuj też namoczyć na noc kolendrę i po odcedzeniu ziaren, wypij wodę rankiem następnego dnia. Innym naturalnym trikiem jest też skonsumowanie rano kilku (również namoczonych na noc) rodzynek. Amla, tzw. agrest indyjski również może być skuteczna w kontrolowaniu potliwości. Możesz ją skonsumować w postaci np. soku lub kapsulek.
- Olejowanie skóry głowy ziołowymi olejkami chłodzącymi ma działanie relaksujące - użyj olejku brahmi amla, który ma takie działanie.
- Kontroluj stres i emocje - wypróbuj praktyk kontrolowanego oddechu (tzw. pranayamy) i medytacji. Obniżysz w ten sposób poziom stresu i zredukujesz pocenie.
- Do codziennego olejowania ciała (abhyanga) używaj olejku ajurwedyjskiego chłodzącego Pitta.
Higiena przy nadmiernej potliwości
Higiena przede wszystkim. Należy pamiętać, zwłaszcza w ciepłym sezonie i po wysiłku fizycznym, aby codziennie należy umyć całe ciało, by zapobiegać namnażaniu się bakterii powodujących - między innymi - nieprzyjemny zapach. Pot jest dla bakterii ulubioną pożywką. Należy również dokładnie wytrzeć się po kąpieli, gdyż bakterie uwielbiają wilgotne środowisko. Ponadto wybieraj ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin i taką też przyjazną ciału bieliznę, jest to istotne zwłaszcza w okresie letnim.
Wybierz naturalny dezodorant bez soli aluminium
Dlaczego wybór dezodorantu jest ważny
Jak już wiesz, proces pocenia jest potrzebnym procesem, który należy regulować, a nie blokować. Upewnij się, że Twój dezodorant zawiera naturalne składniki, takie jak olejki eteryczne, ekstrakty roślinne czy minerały. Unikaj produktów z aluminium, parabenów czy sztucznych substancji zapachowych. Naturalny dezodorant bez aluminium to produkt, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy, nie zawierając przy tym szkodliwych soli glinu. Działanie naturalnych dezodorantów opierają się na neutralizacji nieprzyjemnych zapachów za pomocą naturalnych składników, takich jak olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne. Dzięki temu, nie blokują one gruczołów potowych, a jedynie maskują nieprzyjemny zapach.
Naturalne dezodoranty Sattva Ayurveda bez aluminium
Dezodoranty naturalne Sattva w formie mgiełki do ciała powstały na bazie wody z liści bambusa i są dostępne w trzech wersjach zapachowych (opium, paczula i night queen). Są delikatne dla skóry i zapewniają łagodną pielęgnację oraz komfort. Do każdego z trzech zapachów możesz dobrać perfumy w olejku o tej samej nucie zapachowej.