Sucha skóra i włosy – oto prawdziwe przyczyny i rozwiązania
Ciągle masz przesuszoną skórę i włosy? A może problem pojawia się u Ciebie od czasu do czasu? Prawdą jest, że dotyczy on większości z nas i powoduje co najmniej dyskomfort.
Dobra wiadomość – są proste i naturalne sposoby radzenia sobie z problemem spierzchniętych ust, wysuszonych dłoni czy pozbawionej blasku skóry twarzy. A jeszcze lepsza wiadomość to taka, że można temu zjawisku skutecznie zapobiegać.
Według ajurwedy zdrowie i uroda są ściśle połączone
Według ajurwedy zdrowie i uroda to to samo!
Z pewnością znasz takie osoby, które promieniują wyjątkowym blaskiem, roztaczają wokół siebie aurę, która wzbudza zachwyt i przyciąga uwagę. Taki efekt jest rezultatem harmonii na poziomie umysłu, ciała i ducha, a nie wynikiem jedynie zewnętrznych zabiegów pielęgnacyjnych.
Niemniej jednak ajurweda ma cały wachlarz działań i procedur beauty, które można wdrożyć do codziennej pielęgnacji urodowej.
Suchość nie jest wyłącznie nierównowagą na poziomie skóry czy włosów, lecz oznacza zaburzenia na głębszych poziomach (trawienia, oddychania, procesów myślowych, wydalania toksyn). Nic innego jak VATA dosza wymykająca się spod kontroli. Znacznie łatwiej jednak zauważamy suchość „na powierzchni”, czyli przesuszoną skórę i włosy, ponieważ możemy ją zobaczyć i poczuć. Jednak suchość wewnątrz ciała jest równie niepokojąca, w trosce o piękno powinnismy zadbać o swoją dietę, właściwa aktywność fizyczna (i niech to będzie chociaż spacer – byle codzienny). Wspomaga ono trawienie pokarmów, nawilżenie stawów oraz elastyczność naszych mięśni. Trzeba tez pamiętać, ze potrzebujemy nawilżenia zawsze (nawet kiedy nasza skóra na powierzchni jest dosyć tłusta).
Kiedy Twój naturalny GLOW zanika, to oznacza, że proces trawienia i detoksykacji nie działa optymalnie.
Właściwa dieta dla nawilżenia skóry:
- bogata w owoce
- wywary i zupy warzywne
- zdrowe tłuszcze i oleje (w umiarkowanej ilości)
- unikaj potraw i przekąsek suchych, zimnych i surowych
- pij wodę w temperaturze pokojowej lub nieco cieplejszej. Unikaj napojów zimnych i gazowanych
- kawa i herbata zawierajace kofeinę dodatkowo powodują utratę wilgoci. Jeśli je pijesz – pamiętaj, ze one nie nawilżają skutecznie, wiec musisz uzupełnić dietę dodatkowa ilością wody.
Nawilżanie od zewnątrz - jak dobrać pielęgnację
Jeśli chodzi o stosowane produkty kosmetyczne, to zwróć uwagę, by miały jak najbardziej naturalne składy. I nie zawierały składników, które nie są niezbędne.
Generalna zasada ajurwedy to, ze ważniejsze od wszelakich kremów i balsamów sa dla skory oleje. Zawierają one wiele składników odżywczych (tak! Pielegnacja to odżywianie) i jednocześnie łatwiej penetruja w głębsze tkanki.
Nawilżanie twarzy i ciała
Pierwszym krokiem pielęgnacyjnym z samego rana jest oczyszczenie cery z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń oraz bakterii, które zrobiły sobie na nim pożywkę. Można to tego celu użyć sproszkowanych ziół połączonych zwoda różana (np. Tulsi,amla, neem) lub użyć delikatnego żelu do twarzy. Mydło do ciała stosowane na twarz nie jest tutaj najlepszym wyborem – najczęściej jest zbyt mocne.
Chociaż początkowo olejowanie ciała, czyli abhyanga (całe ciało, twarz, włosy) może być dosyć wymagającym nawykiem – warto wprowadzić ta praktykę. Należy wybrać właściwy olej i użyć odpowiedniej ilości olejku, a także właściwie go wmasować- delikatnymi okrężnymi ruchami (na twarzy ruchami okrężnymi w kierunku na zewnątrz). Do masażu najpopularniejsze sa olej kokosowy (właściwości chłodzące) oraz sezamowy (rozgrzewające), musztardowy lub olej z oliwek – jako oleje bazowe. Dla najlepszych efektów warto użyć kompozycji ajurwedyjskich – z odpowiednio dobranymi proporcjami olejków i innych składników roślinnych.
Olejowanie wykonujemy rano – wystarczy 10-15 minutowy masaż całego ciała (dla lepszych rezultatów olejek można lekko ogrzać w dłoniach lub w kąpieli wodnej). Po olejowaniu ciała twarzy można wziąć prysznic. Ten poranny rytuał poprawia krążenie, rozbudza organizm i tonuje mięśnie i skore.
Po kąpieli skóra będzie miękka i nawilżona – wtedy można sobie odpuścić nakładanie balsamów i kremów.
Taki rytuał warto powtarzać 3-4 razy w tygodniu, lub częściej, jeśli masz potrzebę i widzisz, ze dobrze ci to służy.
Nawilżanie włosów
Jeśli chodzi o włosy to oprócz codziennej pielęgnacji (szampon, odżywka i wcierka to must!) również najbardziej skutecznym zabiegiem jest olejowanie 1-2 razy w tygodniu.
Olejek ogrzany w dłoniach (niewielka ilość) wmasowujemy delikatnymi okrężnymi ruchami palców w skalp i rozprowadzamy na długości. Jeśli możesz sobie na to pozwolić pozostaw olej na włosach 3-4 godziny. Jeśli to zbyt wiele – nawet 30 min do godziny ma sens.
Olejki ajurwedyjskie do wlosow zawierają ziołowe ekstrakty kondycjonujace włosy. Najskuteczniejszymi ziołami stosowanymi do wlosow w ajurwedzie (które sa dla nas dostępne współcześnie) sa bhringraj, shikakai, hibiskus, amla.
Ssanie oleju - nieoczywisty, ale skuteczny rytuał
To jest praktyka jeszcze niezbyt powszechna i nieoczywista dla nas, jednak powoduje wiele korzyści nie tylko w jamie ustnej, ale tez dla cery. To tej czynności najlepiej wybrać czysty olej tłoczony na zimno – na przykład kokosowy, ze względu na zawartość kwasu laurynowego, który pomaga w usuwaniu toksyn. Można również stosować oliwę z oliwek lub olej sezamowy.
Kiedy jesteś jeszcze na czczo weź 1 łyżkę oleju i trzymaj w ustach ok. 15 min przesuwając zawartość w różne miejsca jamy ustnej i przepłukując ją. Potem wypluj olej – pod żadnym pozorem nie połykaj. Następnie umyj zęby. W ten sposób usuwasz nagromadzone w nocy toksyny i bakterie. Ta praktyka ma również takie korzyści, ze poprawia jakość skory, łagodząc lub niwelując wypryski i niedoskonałości.