Sattva PL
Olejowanie włosów czy skalpu? Jak zrobić to prawidłowo?
Olejowanie włosów czy skalpu? Jak zrobić to prawidłowo?

Ajurwedyjskie olejowanie włosów

Olejowanie włosów to praktyka, która stała się dosyć popularna i coraz częściej stosowana. Na rynku drogeryjnym dostępne są przezróżne produkty: olejki przeznaczone do pielęgnacji włosów na długości, do pielęgnacji skóry głowy czy olejki na końcówki. Możesz też spotkać się z podejściem, że do olejowania włosów można użyć oleju tłoczonego na zimno. W tym artykule wyjaśnimy czym jest ajurwedyjskie olejowanie głowy, jakim olejem należy je wykonać i w jaki sposób, aby wydobyć z nich piękno. 

Czym są oleje ajurwedyjskie i jak powstają?

Olej ajurwedyjski to tradycyjny produkt stosowany w medycynie ajurwedyjskiej, który powstaje przez infuzję różnych ziół i roślin w bazie olejowej, najczęściej sezamowej lub kokosowej. Proces przygotowywania oleju ajurwedyjskiego jest czasochłonny i wymaga staranności, aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne z zawartych w nim składników. Najpierw wybiera się odpowiednie zioła, które są dokładnie myte i suszone. Następnie zioła te są gotowane na wolnym ogniu w oleju bazowym, często przez kilka godzin, aż wszystkie dobroczynne składniki przenikną do oleju. W trakcie gotowania ważne jest utrzymanie niskiej temperatury, aby nie zniszczyć cennych składników odżywczych. Po zakończeniu procesu gotowania olej jest starannie filtrowany, aby usunąć pozostałości roślinne. Dzięki temu procesowi oleje ajurwedyjskie zawierają w sobie najwięcej składników aktywnych, elementów roślin rozpuszczalnych zarówno w wodzie, jak i w oleju. Są bogate w witaminy, minerały i inne substancje odżywcze, które korzystnie wpływają na kondycję włosów i skóry. Dlatego stosując oleje ajurwedyjskie na włosy możesz osiągnąć dużo lepsze rezultaty niż stosując oleje zimnotłoczone.

Olejowanie włosów krok po kroku

Zatem odpowiadając na pytanie z początku tego artykułu - olej nakładamy najpierw na skalp, gdzie składniki roślinne mogą zostać w optymalnym stopniu  wchłonięte. Dajmy im szansę zadziałać odżywczo na skórę głowy, aby następnie włosy były lepiej odżywione. Zawarte w olejach ajurwedyjskich do włosów zioła (jak bhringraj, neem, tulsi, shikakai i inne), sprawiają, że mają one właściwości anty-ageing, zmniejszają wypadanie włosów, przeciwdziałają utracie blasku i wysuszaniu.

Po nałożeniu niewielkiej ilości oleju na skórę głowy wykonujemy przy tym delikatny (nie trzemy!) stymulujący masaż, który pobudzi krążenie.  Relaksujemy się przy tej czynności, niech to będzie dla nas miła chwila. Po wykonaniu tego rytuału, niewielką ilość oleju rozprowadzamy na długości włosów. Wystarczy, aby włosy były delikatnie przeciągnięte olejkiem, aby nadać im elastyczności oraz zapobiegać łamliwości i przesuszaniu. Nie przesadzaj, włosy nie muszą ociekać olejem. Olej na włosach pozostawiamy minimum 30 minut (to najkrócej, ale wciąż ma sens!). Idealnie, kiedy znajdziesz co najmniej 3 godziny na olejowanie włosów.

Zakończeniem rytuału olejowania jest dwukrotne umycie włosów szamponem. Stosując jeden z szamponów łagodnie myjących Sattva Ayurveda masz pewność, że olej zmyje się, a włosy nie będą wyglądały na przetłuszczone.

Czy zatem olejowanie tylko na długości włosów ma sens?

Tak, ale niestety bardzo mały. Oczywiście możesz nadal to robić jeśli chcesz, aby utrzymać nawilżenie i elastyczność łodygi włosów.  Natomiast stosowanie do tego celu olejów ajurwedyjskich nie pozwala na wykorzystanie ich poten, jakimi są oleje ajurwedyjskie do włosów. Więc jeśli używasz naturalnych dobrej jakości produktów, to rób to ‚właściwie’. Pozwól im zadziałać z całą mocą, aby cieszyć się wspaniałymi rezultatami w postaci pięknych zdrowo wyglądających włosów.

Reasumując, jeśli chcesz doświadczyć pełnego potencjału olejowania włosów, stosuj olejki ajurwedyjskie zarówno na skórę głowy, jak i na włosy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl