Podstawy hennowania włosów
Podstawowe zioła barwiące włosy: henna, indygo, cassia
Naturalne barwniki do włosów zdobywają coraz większą popularność ze względu na swoje bezpieczne i skuteczne działanie. Podstawowymi ziołami stosowanymi do koloryzacji włosów są henna, indygo i cassia. Sproszkowane liście tych roślin odpowiednio przygotowane uwalniają barwniki, przy pomocy których można w naturalny sposób koloryzować włosy.
Henna zawiera cząsteczkę barwiącą o kolorze pomarańczowym, indygo zawiera ciemnoniebieską cząsteczkę barwiącą, a cassia – żółtą. Barwniki te łączą się z keratyną włosa, nadając włosom trwały kolor. Barwniki te można stosować oddzielnie lub mieszać je ze sobą w różnych proporcjach, aby uzyskać na włosach pożądany kolor.
Zaczynając przygodę z „hennowaniem” włosów trzeba mieć świadomość czym są podstawowe koloryzujące rośliny. Zapraszamy do ich przeglądu:
1) Henna właściwa - Lawsonia Innermis
2) Indygo, czyli Indigoferia tinctoria - kondycjonuje i nadaje włosom głębokiej czerni, takiej kruczej, z niebieskawymi refleksami.
3) Cassia, czyli Cassia obovata - najczęściej wybierana (choć nie tylko) przez właścicielki jaśniejszych pukli - stosunkowo najmniej koloryzuje, jest przezroczysty (daje złotą czy miodową poświatę na włosach blond), a efekt odżywienia może być olśniewający.
Czym jest henna do włosów?
Henna, czyli Lawsonia Inermis, to drzewko, które występuje w gorących i suchych klimatach Północnej i Wschodniej Afryki, Półwyspu Arabskiego, południowych regionów Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowej. Obecnie Indie są największym eksporterem henny na świecie. Każda partia henny ma nieco inny poziom barwnika, ponieważ jest to uprawa rolnicza, która zależy od warunków pogodowych. Henna Sattva pochodzi z ekologicznych rejonów Radżastanu ze zbiorów listopadowych, gdyż wtedy zawartość w liściach barwnika zwanego lawsonem jest najwyższa. Liście są następnie dokładnie przesiewane i drobno mielone. Ekologiczność uprawy i czystość procesu produkcji, a także jakość produktu finalnego została potwierdzona certyfikacją ECOCERT COSMOS NATURAL (dla wszystkich ziół barwiących i mieszanek Sattva).
Proces farbowania włosów henną
Proszek henny należy przygotować do koloryzacji zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pastę z henny należy przygotować w połączeniu z ciepłą wodą (ok. 50–60 stopni), warto również dodać naturalnego zakwaszacza (jak amla, acerola czy kwas jabłkowy) i odstawić pastę na około 30 minut, aby aktywować cząsteczki barwiące. Po tym czasie należy podzielić włosy na sekcje i równomiernie nałożyć pastę hennową. Aby cząsteczki keratynowe we włosach przyjęły lepiej barwnik, należy włosy okryć folią i owinąć ręcznikiem, aby utrzymać ciepło. Proces koloryzacji powinien trwać minimum trzy godziny, im dłuższy czas tym bardziej nasycony będzie uzyskany kolor włosów.
Jak zneutralizować zapach henny do włosów
Pasta z henny do koloryzacji włosów wydziela zapach porównywany do sianka, który może utrzymywać się na włosach aż do 3-4 myć. Dla tych, którzy tego zapachu nie lubią, może pomóc dodanie do mieszanki 2-3 kropel olejku eterycznego, np. lawendowego.
W jaki sposób henna działa na włosy (oprócz samego barwienia)
Oprócz koloryzacji na pomarańczowo - czerwone tony, hennowanie odżywia i wzmacnia włosy, a także ochrania je przed uszkodzeniami UV. Pomaga też utrzymać nawilżenie włosów i ogranicza ich łamanie. Czysta henna bardzo rzadko wywołuje alergie, jednak przed każdym zastosowaniem ziół zaleca się wykonanie testu alergicznego na skórze.
Co to jest indygo na włosy?
Najbardziej popularną rośliną, z której otrzymuje się błękit indygo, jest indygowiec barwierski (Indigofera tinctoria L.).Jest to roślina strączkowa z rodziny bobowatych. Pierwsze wzmianki o uprawie indygowca w Egipcie i Indiach sięgają 4 tysięcy lat przed naszą erą, służył wtedy do barwienia tkanin. Z liści indygo pozyskuje się indykan występujący w roślinach poddaje się enzymatycznej hydrolizie do indoksylu, który spontanicznie utlenia się do indyga.
Jak barwi włosy indygo?
Indygo barwi włosy na ciemnoniebieski kolor. Zazwyczaj używa się go w połączeniu z henną (lawsonią), gdyż to połączenie pozwala uzyskać na włosach piękne odcienie brązu. Mieszanki barwiące Sattva Ayurveda zawierają połączenia henny, indygo i innych ziół w różnych proporcjach. Wypracowane receptury pozwoliły na wypracowanie imponującej palety odcieni Sattva.
Koloryzacja włosów indygo - o czym musisz pamiętać
Jeżeli tuż po koloryzacji indygo zobaczysz na włosach zielonkawe odcienie, nie panikuj. Pozwól barwnikowi utlenić się. Ostateczny kolor zobaczysz po ok. 48 godzinach.
Jak działa cassia na włosy?
Cassia Obovata to roślina uprawiana we wschodniej Afryce i Indiach. Oprócz zastosowania pielęgnacyjnego, ciekawostką jest też, że roślina ta jest wykorzystywana również w medycynie ajurwedyjskiej.
Liście cassi zawierają barwnik chryzofanol, nie jest on jednak tak silny i trwały, jak barwniki w hennie czy indygo. Cassia nadaje ciepłe złotawe odcienie na włosach, przez co na ciemniejszych włosach zmiana koloru nie będzie widoczna.
Cassia jako odżywka do włosów
Cassia ma jednak świetne działanie pielęgnacyjne, nadaje włosom spektakularny połysk, dodaje objętości i miękkości, a także pozytywnie wpływa na skórę głowy: ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Cassia jako odżywka sprawdzi się na włosach przesuszonych zabiegami termicznymi czy rozjaśnianiem i tych łamliwych.
Aby odżywić włosy, należy wymieszać zielony proszek cassia z ciepłą wodą i nałożyć go na włosy na około godzinę.
Jak uzyskać złote tony z cassią
Aby uzyskać złocisty odcień jasnych włosów, pastę z cassi można przygotować z dodatkiem zakwaszacza i odstawić ją na kilka godzin. Warto też wydłużyć czas trzymania cassi na włosach do 3-4 godzin.
Poznaj paletę odcieni mieszanek barwiących Sattva Ayurveda
Zdecydowanie mniej niż u fryzjera, to fakt. Lecz jest to aż piętnaście pięknych odcieni natury, z których możesz wybrać ten wymarzony.
Powyższe zioła stanowią podstawę roślinnych farb do włosów SATTVA. Stosując je w różnych proporcjach i w kompozycjach z dodatkowymi ziołami stworzyliśmy paletę kolorów, która daje pogląd jaki efekt kolorystyczny możesz uzyskać na swoim wyjściowym kolorze włosów.
Może Cię również zainteresować: